2011. július 28., csütörtök

Málnás pavlova




Az úgy kezdődött, hogy vettem egy fagyigépet, és nekiálltam a házi fagyigyártásnak - ha már nincs alkalmunk elindulni csak úgy, bármikor a nagy melegben fagyit nyalni. Persze ez még akkor volt, mikor 40 fokok voltak... És a jó fagyihoz tojássárgája kell, amiből az következik, hogy van egy csomó tojásfehérjém. Mi is készülhetne belőle, mint habcsók, és ha már habcsók, akkor habcsóktorta! Nagyon izgalmas ez a kívül ropogós, belül ragacsos torta, ami rózsavíztől illatos, ami pedig remekül passzol a málnához. A tejszínbe nem is kellene cukor, de szerintem ez a kis vaníliás íz igazán kellett az összhanghoz. Falnám bármikor! :)

Hozzávalók:
6 tojásfehérje
csipetnyi só
37,5 dkg porcukor
1 ek étkezési keményítő
1 ek fehérborecet
1 tk rózsavíz
4 dl tejszín
½ csomag bourbon vaníliás cukor
2 tálka málna

A szobahőmérsékletű tojásfehérjét lágy habbá vertem, és folyamatos keverés közben hozzáadtam egy csipet sót, valamint kanalanként a porcukrot (lassan, türelmesen, közben hagyva a gépet dolgozni), a végén pedig a keményítőt. Az ecetet és a rózsavizet fakanállal forgattam hozzá. Egy nagy tepsire sütőpapírt terítettem, semleges olajjal egy kicsit megkentem, és erre halmoztam a tojásfehérjét - kör alakot formázva, és olyan 6 cm magasan, az oldalát és a tetejét szépen elsimítgatva. A 150 fokra előmelegített sütőt ekkor visszavettem 110 fokosra és kb. 1 óra 25 perc alatt megsütöttem a tortát. A sütő ajtaját résnyire kinyitottam, és így hagytam teljesen kihűlni (akár egész éjszaka bent maradhat).
A tejszínből a vaníliás cukorral habot vertem, és a tortára halmoztam, majd megszórtam a málnával.

2011. július 25., hétfő

Töltött tök


A konyhakert rendületlenül ontja a tököket és cukkiniket, így tökfőzelék helyett megint egy töltött példány készült. Most húsosra vágytam, igazából pörköltesre, de helyette lett paradicsomos, mediterrán hangulatú. Így is jól csúszott!

Hozzávalók:
80 dkg-os sárga héjú tök
olívaolaj
1 kisebb vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
30 dkg darált pulyka
1 doboz 40 dkg-os darabolt paradicsomkonzerv
bors
provence-i fűszerkeverék
5-6 levél bazsalikom
15 dkg füstölt sajt (Anikó)

Egy serpenyőben kevés olívaolajon megdinszteltem az apróra vágott hagymát, majd hozzáreszeltem a fokhagymát. A darált húst ezen fehéredésig sütöttem, ráöntöttem a paradicsomot, ízesítettem sóval, borssal, provence-i fűszerkeverékkel, és lefedve addig főztem, amíg a leve elforrt. Közben a tököt meghámoztam, hosszában félbevágtam, a magjait és a belsejéből egy keveset kivájtam. Az aljából egy vékony darabot levágtam, hogy biztosabban álljon. A tököt egy tepsibe fektettem, megtöltöttem a húsos töltelékkel, megszórtam a reszelt sajttal, pici vizet öntöttem alá, és 190 fokra előmelegített sütőben fóliával lefedve sütöttem 20 percig, majd a fóliát levéve rápirítottam a sajtot.

2011. július 22., péntek

Morzsás-ribizlis süti



Ezt még a múlt héten csináltam a saját termésű ribizliből, mert összejött úgy jó fél kiló a bokrokról! Van öt bokrunk a kertben, és minden évben megbízhatóan terem rajta a gyümölcs. Emlékszem, mikor Tami kutyám még kölyök volt, imádta lelegelni a bokorról, közelharcot kellett vívnunk, ha én is csipegetni akartam belőle (most már szerencsére hidegen hagyja)! :) Egy dolgot sajnálok csak, hogy nincs feketeribizlink, mert azt talán még a pirosnál is jobban szeretem... Nagyon finom lett, jó dús és tömény, de pont ilyenre vágytam!

Hozzávalók:
50 dkg ribizli
27,5 dkg hámozott mandula (vagy szeletelt mandula)
32,5 dkg liszt
1 ek sütőpor
5 tojás
28,5 dkg vaj
28 dkg cukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor
csipet só
2 tábla fehércsoki
porcukor

Elektromos habverővel a tojásokat 18 dkg cukorral fehéredésig kevertem, hozzáadtam a puha vajat és továbbkevertem. 20 dkg mandulát finomra őröltem, összekevertem 20 dkg liszttel és a sütőporral. Kisebb adagokban a tojásos masszához dolgoztam. Egy nagyobb sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam a tésztát. Egyenletesen elosztva rászórtam a ribizliszemeket, és a kisebb kockákra vágott csokit. A morzsához 12,5 dkg hideg vajat, 10 dkg cukrot, a vaníliás cukrot, egy csipet sót és 12,5 dkg lisztet robotgépben összekevertem, míg morzsás állagú lett, fakanállal hozzákevertem a szeletelt mandulát, majd rámorzsoltam a csokis ribizlire. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 40-50 percig sütöttem.
Miután kihűlt, felvágtam, és megszórtam kevés porcukorral.

2011. július 21., csütörtök

Sajtos töltött cukkini


Anyukámtól tanultam ezt a töltött cukkini receptet, régen gyakran ettünk ilyet. Azóta pedig én is minden évben elkészítem nosztalgiából, az első termésekből. Igen, nemrég indult nálunk a cukkini szezon, kezdenek szépen beérni a konyhakertben! Camping sajtot szoktam használni a töltelékhez a retró hangulat miatt! Nagyon könnyű, ezért vacsorára ajánlom, ez az adag 2 embernek elég, bár én ebédre ettem, és majdnem mind elfogyott – nah, szeretem a cukkinit! 

Hozzávalók:
2 db cukkini
8 dkg füstölt főtt sonka
10 dkg tejszínes krémsajt
1 ek tej
fél zöld paprika
1 közepes lilahagyma
4 dkg reszelt trappista sajt
fél csokor petrezselyem
fehérbors

A cukkinit hosszában kettévágtam, közepét kivájtam, a magos részét kidobtam, a többit felaprítottam. A hagymát, a paprikát és a sonkát kockákra vágtam. A krémsajtot a tejjel csomómentesre kevertem, hozzáraktam a hagymát, a paprikát, a sonkát, és sóval, fehérborssal, apróra vágott petrezselyemmel fűszereztem, majd a cukkini üregébe töltöttem. Egy lapos tálba 3 ek vizet öntöttem és belefektettem a cukkinit. Reszelt sajttal megszórtam, és alufóliával lefedve 180 fokra előmelegített sütőbe tettem. Pár perc után levettem a fóliát, hogy a sajt szépen megpiruljon.

2011. július 20., szerda

Egres habsapkával




Még tavaly láttam egy sorozatot a tv-ben Valentine Warnerrel, a címe Zamatos nyár volt. Ő készítette el ezt a finom desszertet. Nagyon megkívántam, de akkor már nem volt az egresnek szezonja, így azóta csak álmodoztam róla. Szerinte az egres a brit nyarak meghatározó íze, szerintem a magyar nyaraké is! Gyermekkoromban minden nyáron a rokonoknál a bokorról csipkedve lakmároztam belőle, aztán évekig nem jött szembe velem ez a savanykás gyümölcs. Történt aztán, hogy Irma néniéknél beérett az egres, és kaptam belőle. Irma néniék egy kedves öreg házaspár, akik tőlünk nem messze termelnek mindenféle földi jót a hétvégi kertjükben. Így végre elkészíthettem ezt a finomságot - hétvégén ettük a bográcsban készült gulyás után.   

Hozzávalók:
30 dkg egres  
5 dkg vaj  
15 dkg cukor  
2 tojás  
1 tk vaníliaaroma   

Az egreseket megtisztítottam, ollóval levágtam a bolyhos végüket és a szárukat. Egy edényben vajjal és kb. 5 dkg cukorral 6-8 percig pároltam. Levettem a tűzről, 5 percig állni hagytam, majd belekevertem 2 tojás sárgáját. A tojásfehérjéből kemény habot vertem, majd fokozatosan hozzáadtam 10 dkg cukrot és a vaníliaaromát – kemény, csillogó tojáshabot kaptam. Az egrest 3 kis tálkába öntöttem, rákanalaztam a habot, több kis csúcsot húztam a kanállal a tetejére. 180 fokos, előmelegített sütőben 15 percig sütöttem.

2011. július 18., hétfő

Sluga manó, alias Patrik

Itt az ideje visszatérni, így lassan egy év után.

Az eltűnésem oka pedig ez a tündéri kis Sluga manó, aki 2011. április 21-én született:



Nem én lennék, ha az örömhírt nem egy ló közölte volna velem már az első héten, a hévízi nyaralásból hazaérkezve. Azt hiszem, ez egy külön posztot megér… :)


Őszintén szólva a gyermekvárás ideje alatt nem sok energiám volt blogot írni, bár most milyen jó lenne visszaolvasni, hogy mit ettem és éreztem akkoriban! Amire biztosan emlékszem az, hogy az addig imádott házi kolbásznak szinte az elejétől fogva búcsút inthettem, mert még sajnos a szagát sem bírtam, és így jártam a sörrel is, bár erről lemondani sokkal könnyebben ment, lévén, hogy nem vagyok nagy sörivó. A bort és pezsgőt pedig nem száműztem teljes mértékben, persze csak néhanapján és módjával, azaz egy-egy kortyot, és csakis minőségi nedűt. Mi több, még egy pezsgővel bővített alapfokú WSET vizsgát is letettem közben, persze szigorúan céges indíttatásból! :) A végén pedig, ahogy egyre melegebb lett meg voltam veszve a citromfagyiért eperöntettel.


Aztán eljött a várva várt nagy nap, és fenekestől felfordult az életem. Eleinte nemhogy főzni nem volt időm, de örültem, ha pár percet tudtam egyben aludni. Ami tartotta bennem az erőt, az a finom tavaszi borsóleves, frissen fejtett borsóval és vajgaluskával, amit a párom anyukája készített, majd a párom továbbfejlesztette. Később, ahogy lett egy kis időm, sorra gyártottam a muffinokat, a banános-csokisat készítettem legtöbbször.


Mostanában pedig újra van egy csöpp időm főzőcskézni és gép elé ülni is, úgyhogy visszatértem! :)