2010. augusztus 25., szerda

Csokipuding


Ez az a desszert, amit nagyon könnyen össze lehet dobni (akár előre is, sütés előtt a hűtőben tartva), mégis úgy tűnik, mintha sokat készülődtünk volna vele - és persze nagyon finom! Egyébként tömény csokoládé, és én úgy szeretem, ha a széle sűrű piskótaszerűvé szikkad, a belseje pedig ragacsosan folyós marad. Alapvetően sima étcsokival készül, de én néha teszek bele 1-2 kocka ízesített étcsokit - pl. narancsosat, körtéset vagy chiliset... Itt most mentásat csempésztem bele. nyammmm...

Hozzávalók:
12,5 dkg vaj
12,5 dkg étcsokoládé (legalább 70%-is kakaótartalmú, jó minőségű)
3 tojás
3/4 csésze cukor
3 ek liszt

A kockára vágott vajat és étcsokit gőz fölött összeolvasztottam. A tojáshoz hozzáadtam a cukrot és a lisztet, és kézi habverővel összekevertem. A két masszát jól összedolgoztam, 4 kis kivajazott felfújt formába öntöttem, és kb. 10 perc alatt 180°C-on megsütöttem. Langyosan a legfinomabb.

2010. augusztus 23., hétfő

Padlizsánkrém


Nekem ez a nyár egyik elmaradhatatlan íze.
A nagy melegben, de még a hűvösebb napokon is szívesen eszem. Én nagyon egyszerűen, majonéz nélkül készítem, így jobban dominál benne a padlizsán íze. Pirítósra kenve a legjobb falatozni belőle, esetleg valamilyen ízes sajttal kiegészítve. Fogyasztás előtt érdemes kivenni időben a hűtőből, illetve egy nap pihenés csak jót tesz neki, jobban összeérnek az ízek.

Hozzávalók:
padlizsán
fokhagyma
lilahagyma (vagy vöröshagyma)
olívaolaj
bors
balzsamecet

A padlizsánt héjastól forró sütőben feketére sütöttem, majd hagytam kicsit hűlni, az égési sérüléseket elkerülendő. Felhasítottam a héját, egy kanállal kikapartam a puha belsejét egy tálba, villával kicsit szét is nyomkodtam. Kevertem hozzá olívaolajat, zúzott fokhagymát, reszelt lilahagymát, sót, borsot, kevés balzsamecetet. Arányokat nem szívesen írok, kóstolgatással lehet belőni a jó ízkombinációt - én például nagyon fokhagymásan szeretem.

2010. augusztus 20., péntek

Csirkemell cukkinimártással


Mit tegyen az ember lánya, ha a "testépítő férje" húst-rizzsel étrendjét valamivel szeretné feldobni? A válasz: mártást készít hozzá! A kiskert pedig ontja magából a különböző tökféléket, most épp cukkini érett. Így született ez az izgalmas cukkinimártás.

Hozzávalók:
csirkemell
bors
vaj
olívaolaj
cukkini
dijoni mustár
tejszín
tejföl
fokhagyma
petrezselyem

A csirkemellet nagyobb darabokra vágtam, sóztam, borsoztam és egy serpenyőben vaj és olaj keverékén omlósra sütöttem.
Közben a cukkinit lereszeltem. Egy tálban a tejfölt és tejszínt (egyenlő mennyiségben) összekevertem, sóztam, borsoztam, pici mustárt adtam hozzá. Olajon a fokhagymát megfuttattam, rádobtam a cukkinit, megsóztam, és megpároltam. Ráöntöttem a tejfölös keveréket, összeforraltam, majd apróra vágott petrezselyemmel megszórtam.

2010. augusztus 17., kedd

Mama kókuszos süteménye


A nagymamák süteménye a legfinomabb, mindig, ez tény!
A mai napig a számban érzem azokat a finom ízeket, amelyekkel gyermekkoromban találkoztam. És bizony rettenetesen bánom, hogy nem jegyzeteltem szorgosan a kedvencek receptjeit, pedig készítésük közben ott sündörögtem a konyhában.
Jamu, apai nagymamám készítette a legfinomabb dobos tortát, szilvásgombócot és bejglit, ez utóbbi receptje családi kincs (még ha az idők során kicsit át is alakult)!
Mama, anyai nagymamám isteni pogácsákat sütött, a tejbegrízes sütije is emlékezetes, na és a sörkifli!!! Én azt annyira szerettem, hogy egy tállal be tudtam falni belőle azon melegében, ahogy elkészült - egyszerűen ez volt a kedvencem mindenek felett. Mama mindig csak mosolygott rajtam, nem értette a lelkesedésemet, hiszen szerinte ez a világ legegyszerűbb (homályos emlékeim alapján kelt) tésztája. Amit sajnos nem tudom, hogyan is kell elkészíteni. A legenda szerint, bárki próbálta a családban megsütni, senkinek nem sikerült olyan finomra, mint a Mamáé. (Azt tervezem egyébként, hogy ha egyszer sok időm lesz, valahogy kikísérletezem, hogyan készült, ha sikerül meglelni a titkot, megosztom veletek! :) )
Sajnos, a nagymamáktól csak néhány recept maradt meg, ez az egyik közülük - mikor elkészítem, mindig nosztalgikus hangulat fog el!

Hozzávalók:
3 tojás
14 dkg margarin (én vajat használtam)
28 dkg porcukor
25 dkg liszt
1/2 csomag sütőpor
kb 35 dkg ribizli lekvár
10 dkg kókuszreszelék

A tojások sárgáját, a margarint és 8 dkg porcukrot habosra keverek. A lisztben elkeverem a sütőport, a tojásos keverékhez adom, és összegyúrom. Egy sütőpapírral kibélelt (20x30 cm-es) tepsi aljába simítom a tésztát, és 180 °C-os sütőben félig megsütöm (10-15 perc). Közben a tojások fehérjét kemény habbá verem (én szívem szerint adnék még hozzá 2 tojás fehérjét, mert szerintem akkor lesz olyan állagú, mint az eredeti). Óvatosan hozzákeverem a maradék porcukrot, a kókuszreszeléket. A lekvárt elosztom a tésztán, majd erre simítom a tojáshabot, és rózsaszínűre festem. Mehet vissza a sütőbe, amikor a teteje szép aranybarna kezd lenni, akkor van kész. Ha kihűlt, téglalapokat vágok belőle, de mindig csak annyit, amennyi elfogy, nehogy kiszáradjon.
Pár szó a lekvárról: a recept szerint pikáns íz kell bele. Abban biztos vagyok, hogy piros volt, és nekem a ribizli ugrik kapásból be. Itt most feketeribizli lekvárt használtam, mert épp az volt itthon, de szerintem passzolt hozzá.

2010. augusztus 15., vasárnap

Erdei gombás pecsenye


A hétvégi gombászás jutalma ez az étel.
Az ízek teljes harmóniában vannak egymással, nem tudunk betelni vele. Amint erdei gombához jutunk, ilyen biztosan készül - a rókagomba elengedhetetlen belőle, szerintem... Persze a rántott illetve a vajon, fokhagymán párolt, pirítósra halmozott is mennyei!

Hozzávalók:
1,5 kg marha fehérpecsenye
A páchoz: vörösbor, balzsamecet, só, bors, dijoni mustár, provence-i fűszerkeverék (ha lett volna itthon friss kakukkfüvem, az is ment volna bele)
olaj
vöröshagyma
kb. 30 dkg vegyes erdei gomba (vargánya, rókagomba, császárgomba)
fokhagyma
vaj

A húst egy éjszakára bepácoltam vörösbor (egregyi szőlőhegyről), balzsamecet, mustár, só, bors és provence-i fűszer keverékébe.
Reggel kivettem a hűtőből, hagytam átmelegedni. A pácból kiemelve körbepirítottam, majd egy tepsibe tettem, ráöntöttem a pácot, kevés olajat, karikáztam mellé egy hagymát, reszeltem bele 2 gerezd fokhagymát és 145°C-os sütőben, lefedve kb. 4 órán keresztül pároltam.
Vajon megfuttattam egy gerezd fokhagymát, erre dobtam a kisebb darabokra vágott gombát és megpároltam. A húst fölszeleteltem, visszatettem a tepsibe, elosztottam rajta a gombát, és még így sütöttem egy darabig.
Rizibizivel, tejfölös uborkasalátával és zöldcitromból és mentából készült limonádéval került az asztalra (télen nagyon finom hozzá a fűszeres sütőtök is).


Vargánya lesen


Múlt hétvégén gombát szedtünk. Rengeteget!
Jó esős idő után meleg napok következtek, ami nagyon kedvezett a gombák fejlődésének. Ezért fogtuk a kosarainkat, na meg a kutyát, és irány az erdő. Dombra föl, árokba le, tüzetesen végigpásztáztunk egy jó nagy területet - és több rekesz gombát leltünk, szedtünk, igaz erre öten voltunk. Volt köztük ízletes vargánya, bronzos vargánya, nyári vargánya, sárga rókagomba, erdei laskagomba és egy igazi különlegesség, a császárgomba . Ez valójában a galócák családjába tartozik, de ehető, és az egyik legfinomabb gomba, egy baja van, ritkán lehet rábukkanni.
Otthon aztán következett a feldolgozás: aprítás-párolás-fagyasztás, illetve szárítás. Nagy munka volt, de megérte - gombakészletek feltöltve télire!

2010. augusztus 8., vasárnap

Sültpaprika saláta


Szombaton a piacon sétálva szép piros paprikákat láttam, és beugrott, hogy régen ettünk sültpaprikát, pedig nagyon szeretem. Vettem is egy pár szemet, és az ebédhez saláta készült belőle. A paprikának a sütéstől finom, füstös, vagány íze lesz - sokféleképpen lehet felhasználni, pl. önmagában egy kis öntettel, esetleg feta morzsákkal...

Hozzávalók:
4 piros (édes) paprika
1 fej saláta
2 ek balzsamecet
5 ek olívavolaj
őrölt bors

A paprikákat sütőben feketére sütöttem, majd egy edényben lefedve hagytam pihenni. Ezután lemaszíroztam a héjukat, kiszedtem a csumáját, magjait és csíkokra tépkedtem. A megmosott salátát falatnyi darabokra tépkedtem, egy tálba tettem és hozzákevertem a paprikát. Az ecetből, olajból, sóból, borsból öntetet kevertem, a salátára öntöttem és összeforgattam.
Az ebéd egyébként egregyi olaszrizlingben párolt csirkecomb és rizs volt, szépen egészítette ki a sültpaprikás saláta.

2010. augusztus 2., hétfő

Hévízi élmények


Hévíz nem a gasztronómia fellegvára, de miért is lenne az - hiszen Hévíz a gyógyfürdőről szól, és köré csoportosul minden. Az éttermek, gyorsétkezdék arra rendezkedtek be, hogy egyszer-kétszer vendégül látnak, azután úgyis továbbálsz. Ettől még lehetne a minőség (ételé, felszolgálásé egyaránt) jobb, de ez a magyar valóság.
Kellemes csalódás ért bennünket azonban egy olyan helyen, amitől elsőre nem vártunk túl sokat. Történt ugyanis, hogy véletlenül (amennyire ez véletlen lehet borszerető emberek esetében) elkeveredtünk az Egregyi Szőlőhegyre, ahol kisebb portáknál házi borokat, nagyobbaknál akár szarvasból készült szalámit is lehet kapni. Kóstolgattunk, vettünk ezt-azt, pl. a helyre jellemző olaszrizlinget, és elhatároztuk, hogy beülünk az egyik pincébe vacsorázni. Bizalmunk azért nem volt töretlen, mert a helyi vendéglátó egységek látványosan a német(nyelvű) turistacsoportok fogadására voltak berendezkedve, de az előítéleteink ellenére kiválasztottunk egy a nagyobb, zajosabb helyek mellett szerényen megbúvó pincét. Ez a Ludwig Borozó, ahol a teraszon foglaltunk helyet, innen pedig csodálatos kilátás nyílt a környező dombokra, a völgyben legelő lovakra :), az égen lassan kúszó hőlégballonra, és a lecsendesedett nyárestében repülőket reptetőkre. A kóstolt borok finomak voltak, a tejfölös-hagymás dödölle és a szarvaspörkölt mennyei, és a vendéglátók hozzáállása csillagos ötös. A pincér tudott ajánlani, ha nem tudtunk választani, beszélgetni, ha kérdésünk merült fel, de visszavonulni is, ha úgy adódott. És egy nagyon kedves gesztus: mindketten dödöllét kértünk, de kiderült, hogy már csak egy adag van, ezért kiengesztelésül kaptunk egy-egy kupica pálinkát ajándékba. Úgy gondolom, sokan tanulhatnának az itteni mentalitásból.
Ha már a boroknál tartunk: ellátogattunk a Vonyarcvashegyi Borvigadalomra is, ahol a helyi (badacsonyi) borászok mutatták be kínálatukat. Főleg kisebb pincészetekkel találkoztunk, és a helyre jellemző kínálattal úgy, mint olaszrizling, rajnai rizling, kéknyelű. Korrekt, könnyű, egyszerű balatoni borokat kóstoltunk, a befutó egy kis családi pincészet rajnai rizlingje lett (Papp Családi Pincészet).
A legfinomabb kávét pedig Keszthelyen ittuk (Danesi) a Part Café&Grillben - köszönet érteMaimoni-nak.